
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/4 Inch x 1/4 Inch 7S MED, Scotch-Brite Cut and Polish Unitized Wheel, 40 per case
- Item Code: 048011-05654
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Unitized Wheel is a tightly layered, durable, unitized wheel available in medium to hard densities. The wheel works well for aggressive deburring, blending, and finishing on harder metals and for applications where portability is needed. Our wheel provides an excellent starting point for jobs requiring the availability of small diameters and narrow widths.
Features
Back To Top- High concentration of abrasive mineral is fast cutting and consistently produces a bright finish throughout the life of the wheel
- Flexible, non-woven construction provides controlled abrasive action that helps prevent undercutting or gouging
- Tightly layered, unitized construction can operate in clockwise or counterclockwise directions
- Scotch-Brite�� material resists loading and wears at a uniform rate to provide continuous cutting action
Tech Specs
Back To Top| Color | Gray |
|---|---|
| Converted Form | Wheel |
| Density | 7 |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Product Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 1 | 3 in |
| Brand | 3M |
| Form Type | Unitized |
| Max RPM | 18100 |
| Substrates | All Metals |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Grade | MED |
| Primary Application | Metalworking |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width | 0.25 Inch |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Position | Better |
| Size Description | 3 in x 1/4 in x 1/4 in |
| Substrate Category | Metal |
| Width (Metric) | 6.35 mm |