
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1-3/4 Inch x 1/4 Inch A MED, Scotch-Brite™ Cut and Polish Flap Brush, 10 per case
- Item Code: 048011-05974
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Flap Brushes are a versatile, high-performance alternative to conventional bristle brushes and messy, technique-dependent buffing compounds. These long-lasting, precision-made brushes give you improved consistency and greater control over a number of critical metal prep and finishing tasks, including cleaning, deburring, polishing, and aesthetic finishing.
Tech Specs
Back To Top| Model Number | PF-ZS |
|---|---|
| Primary Application | Castings and Forging;Deburring & Surface Conditioning;Maintenance;Other Door Assembly Applications |
| Size Description | 3 in x 1 3/4 in x 1/4 in |
| Attachment Type | Shaft |
| Color | Tan |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size | 0.25 |
| Width (Metric) | 44.45 mm |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Brand | 3M |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Substrates | All Metals |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Max RPM | 8500 |
| Converted Form | Flap Brush |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Grade | MED |
| Product Form | Brush |
| Dimension 2 | 1 3/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Width | 1.75 Inch |