
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x 7/8in. A/O Very Fin.e LC-DC SPR 17632ADC Scotch-Brite™ Light Deburring Disc, 25 ea/Case
- Item Code: 048011-05987
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Light Deburring Disc is a very fine grade disc ideal for lightweight deburring and finishing on all types of metal. Moderately conformable, the dense web construction offers increased wear resistance and extended use for applications that require a less aggressive cut, such as cleaning and surface finishing.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Very fine grade durable disc is ideal for lightweight deburring, cleaning and finishing
- Open-web construction resists loading and runs cool, producing consistent finishes
- Non-woven sheet conditions surfaces without affecting the geometry of the workpiece
- Load resistant open web construction and excellent durability provide extended use
- Discs can be used individually or stacked on a straight shaft tool or bench motor for a broader cleaning edge
- Excellent on bench motors and straight shaft tools
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 22.098 mm |
|---|---|
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Product Key | LD-DC |
| Backing Material | Non-woven |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Maximum Speed | 1900 rpm |
| Color | Maroon |
| Product Number | LD-DC |