
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19 Inch, 3M™ Black Stripper Pad 7200, 5/case
- Item Code: 048011-08381
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The industry standard against which all other stripping pads are compared. Maintains consistent high performance throughout the life of the pad.
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 |
|---|---|
| Diameter | 19 Inch |
| Diameter (Metric) | 480 mm |
| Dimension 1 | 19 Inch |
| Height (Metric) | 85 mm |
| Machine Speed | 150-400 RPM |
| Material | Non-Woven Natural/Polyester Fiber |
| Product Color | Black |
| Product Type | Scrubbing Pads;Stripping Pads |
| Size | 19 in |
| Size Description | 19 in |
| Surface Type | Resilient |
| Thickness (Metric) | 19 |
| Center Hole Diameter | 3.375 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Brand | 3M |
| Series | 3M |
| Center Hole | Yes |
| Thickness Unit | Inch |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Thickness | 0.75 |