
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11 Inch, 3M™ White Super Polish Pad 4100, 5/case
- Item Code: 048011-08475
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
For buffing very soft finishes or for polishing soft waxes on wood floors. Removes scuffs and black heel marks and enhances floor appearance.
Tech Specs
Back To Top| Center Hole | Yes |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 3.375 |
| Diameter (Metric) | 280 mm |
| Dimension 1 | 11 Inch |
| Material | Non-Woven Polyester Fiber |
| Product Type | Buffing Pads;Cleaning Pads |
| Size | 11 in |
| Size Description | 11 in |
| Surface Type | Linoleum;Sheet Vinyl;VCT |
| Thickness (Metric) | 25.4 |
| Thickness | 1 |
| Thickness Unit | Inch |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Brand | 3M |
| Diameter | 11 Inch |
| Height (Metric) | 85 mm |
| Product Color | White |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 |
| Machine Speed | 150-400 RPM |
| Series | 3M |