
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 18 Inch A VFN, Scotch-Brite Surface Conditioning Low Stretch Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-13037
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Among our Scotch-Brite™ Surface Conditioning Belts, the Scotch-Brite™ Surface Conditioning Low Stretch Belt falls right in the middle in terms of its durability and flexibility. Its moderate strength makes it versatile and useful in many sequences €” cutting aggressively without marring the substrate.
Features
Back To Top- May be used on a variety of substrates, from stainless steel to brass
- Available in a variety of minerals, grades and belt types, so operators can choose the right combination for their application
- Springy non-woven nylon fibers finish while maintaining the geometry of the piece
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 18 in |
|---|---|
| Form Type | Low Stretch |
| Model Number | SC-BL |
| Color | Blue |
| Dimension 1 | 1/4 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Back Color | Blue |
| Brand | 3M |
| Size Description | 1/4 in x 18 in |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Front Color | Blue |
| Width | 0.25 Inch |
| Converted Form | File Belt |
| Max Speed | 6500 |
| Grade | VFN |
| Length (Metric) | 457.2 mm |
| Product Form | Belt |
| Length | 18 Inch |