
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 1 Inch x 1 Inch 2S FIN, Scotch-Brite™ Multi-Finishing Wheel, 3 per case, Custom
- Item Code: 048011-13162
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Multi-Finishing Wheel is a convolute-constructed wheel that provides cleaning and final finishing for stainless steel, aluminum, brass, copper, and other metals. The combination of mineral grades and soft density make the wheel well suited for final finishing applications where a high degree of conformability and less density are needed.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 9000 |
|---|---|
| Size Description | 4 in x 1 in x 1 in |
| Equipment - Machines | Backstand;Inline Sanders |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Stainless Steel |
| Diameter (Metric) | 101.6 mm |
| Grade | FIN |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Diameter | 4 Inch |
| Dimension 3 | 1 in |
| Primary Application | Metalworking |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Converted Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 2 | 1 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Color | White |
| Density | 2 |
| Model Number | MU-WL |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 1 | 4 in |