
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 2 Inch x 3 Inch 2S CRS, Scotch-Brite Multi-Finishing Wheel, 2 per case
- Item Code: 048011-13185
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Multi-Finishing Wheel is a convolute-constructed wheel that provides cleaning and final finishing for stainless steel, aluminum, brass, copper, and other metals. The combination of mineral grades and soft density make the wheel well suited for final finishing applications where a high degree of conformability and less density are needed.
Features
Back To Top- Highly conformable for consistent finishing on contoured, curved and other surfaces
- Moderate aggressiveness and lighter density provide controlled wear for consistent results over the life of the wheel
- Convolute construction provides a balanced, smooth running wheel throughout product life
- Open, non-woven web runs cool and lessens impact on heat-sensitive materials
Tech Specs
Back To Top| Color | Black |
|---|---|
| Model Number | MU-WL |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Position | Better |
| Dimension 3 | 3 in |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Stainless Steel |
| Grade | CRS |
| Product Form | Wheel |
| Max RPM | 4500 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 2 Inch |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Converted Form | Wheel |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Size Description | 8 in x 2 in x 3 in |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Density | 2 |
| Dimension 2 | 2 in |
| Width (Metric) | 50.8 mm |