
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 2 Inch x 5 Inch 2S MED, Scotch-Brite Multi-Finishing Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-13189
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Multi-Finishing Wheel is a convolute-constructed wheel that provides cleaning and final finishing for stainless steel, aluminum, brass, copper, and other metals. The combination of mineral grades and soft density make the wheel well suited for final finishing applications where a high degree of conformability and less density are needed.
Features
Back To Top- Highly conformable for consistent finishing on contoured, curved and other surfaces
- Moderate aggressiveness and lighter density provide controlled wear for consistent results over the life of the wheel
- Convolute construction provides a balanced, smooth running wheel throughout product life
- Open, non-woven web runs cool and lessens impact on heat-sensitive materials
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 5 |
|---|---|
| Color | Gray |
| Density | 2 |
| Dimension 2 | 2 in |
| Position | Better |
| Size Description | 12 in x 2 in x 5 in |
| Converted Form | Wheel |
| Model Number | MU-WL |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 3 | 5 in |
| Max RPM | 3000 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127 |
| Diameter | 12 Inch |
| Substrate Category | Metal |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Copper;Stainless Steel |
| Brand | 3M |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Dimension 1 | 12 in |
| Grade | MED |
| Primary Application | Metalworking |