
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 18 Inch A CRS, Scotch-Brite Surface Conditioning Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-13290
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SC Surface Conditioning Belt is a durable belt engineered to perform detail work such as blending, blending corners, cleaning, contour finishing, deburring, deburring edges, fine finishing, flat finishing, setting the grain, stainless steel finishing, and attaining straightline-brushed finishes on a variety of metals.
Features
Back To Top- Reduced loading and heat build-up allow extended operating time and consistent surface conditioning results
- Reinforced backing and non-woven open web material provides superior flexibility for detail work, over contours and edges
- Removes surface imperfections, grindlines, mill, and other marks
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
|---|---|
| Converted Form | File Belt |
| Front Color | Brown |
| Length | 18 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Brown |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Back Color | Brown |
| Equipment - Machines | Backstand;File Belt Sanders;Inline Sanders |
| Model Number | SC-BS |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Grade | CRS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Max RPM | 6500 |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 18 in |
| Length (Metric) | 457.2 mm |
| Product Form | Belt |
| Size Description | 1/4 in x 18 in |
| Dimension 1 | 1/4 in |
| Form Type | Scrim |
| Max Speed | 6500 |
| Substrates | All Metals |
| Width | 0.25 Inch |