
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. x 72 in. Scotch-Brite™ Aluminum Oxide (A/O) Very Fine Surface Conditioning Belt
- Item Code: 048011-13645
- Brand: Scotch-Brite
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Belt is a durable belt engineered to perform detail work such as blending, blending corners, cleaning, contour finishing, deburring, deburring edges, fine finishing, flat finishing, setting the grain, stainless steel finishing, and attaining straightline-brushed finishes on a variety of metals.
Features
Back To Top- Nonwoven, surface conditioning belts clean, blend, deburr and finish
- Reduced loading and heat build-up allow extended operating time and consistent surface conditioning results
- Conformability allows abrasive to stay in contact with complex-shaped parts in robotic processing
- Reinforced backing and nonwoven open web material provide superior flexibility for detail work, over contours and edges
- Removes surface imperfections, grind lines, mill, and other marks
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Surface Preparation, Cleaning, Grinding, Deburring |
|---|---|
| Low Stretch | No |
| Machines | Inline Sanders, File Belt Sanders, Manual Backstand |
| Overall Length Metric | 1828.80 mm |
| Overall Width Decimal | 1.0000" |
| Overall Width Metric | 25.40 mm |
| Overall Length Decimal | 72.0000" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| For Use On | All Metals |
| Grade | Very Fine |
| Backing Material | Scrim |
| Brand | Scotch-Brite |
| Color | Blue |