
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 3/4 Inch x 1/4 Inch 2S FIN, Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheel, 10 per case
- Item Code: 048011-13718
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smoothes, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites. There are a variety of densities and grades starting from a very soft 2 density for applications requiring a conformability to a hard, aggressive 8 density for maximum cut and durability.
Tech Specs
Back To Top| Mineral Type | Silicon Carbide |
|---|---|
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Dimension 2 | 3/4 in |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Form Type | Unitized |
| Density | 2 |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Max RPM | 10000 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Size Description | 3 in x 3/4 in x 1/4 in |
| Width | 0.75 Inch |
| Application Category | Blending/Deburring |
| Grade | FIN |
| Model Number | XL-UW |
| Product Form | Wheel |
| Converted Form | Wheel |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Gray |