
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/4 in. x 1/2 in. Scotch-Brite™ 2S Fine EXL Unitized Wheel
- Item Code: 048011-13741
- Brand: Scotch-Brite
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smooths, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites. There are a variety of densities and grades starting from a very soft 2 density for applications requiring conformability to a hard, aggressive 8 density for maximum cut and durability.
Features
Back To Top- Wheel edge can be dressed for effective deburring, finishing and polishing of all metal alloys and many plastics and composites
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Conformability allows abrasive to stay in contact with complex-shaped parts in robotic processing
- Densities and grades ranging from soft and conformable to hard and aggressive offer utility for a wide variety of applications
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Minimizes heat build-up to lessen impact on heat-sensitive materials
Tech Specs
Back To Top| Application | Deburring, Finishing |
|---|---|
| Attachment Type | Center Hole |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5000" |
| Density | 2.0 |
| Face Width Decimal | 6.35 mm |
| Machines | Manual Backstand, Inline Sanders |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0000" |
| Brand | Scotch-Brite |
| Overall Diameter Metric | 152.40 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter Metric | 12.70 mm |
| Color | Gray |
| For Use On | All Metals |
| Grade | Fine |