
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Ultra Fine Hand Pad 7448B, 60 pads bulk per case
- Item Code: 048011-14049
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Ultra Fine Hand Pad 7448 combines durability for long life, flexibility for reaching tight areas, and can be used in place of steel wool for conditioning metal surfaces and paint prep. Unlike fine steel wool, Scotch-Brite pads will not shred during use, rust after use, or leave fine metal splinters.
Tech Specs
Back To Top| Grade | ULF |
|---|---|
| Substrates | Aluminum;Cobalt & Nickel Alloy;Fiberglass;Gelcoat;Plastic;Soft Composite;Solid Surface;Stainless Steel |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 2 | 9 in |
| Position | Good |
| Primary Application | Metalworking |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Converted Form | Hand Pad |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Model Number | HP-HP |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |
| Application Category | Finishing/Polishing |
| Color | Gray |
| Substrate Category | Composite;Metal;Paint & Primer |
| Brand | 3M |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |