
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1-1/4 in. C5-ZR A/O Medium Scotch-Brite™ Roloc™+ Cut and Polish Disc D5, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-14590
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Cut and Polish Disc D5 is five discs of strong, durable cut and polish web on a 3M™ Roloc™ quick change shank that provides coverage on larger areas, irregular/contoured surfaces, bar grates, louvers, vents, and tracks. This disc is engineered to produce satin or high-luster finishes, cleaning, or light deburring on a variety of metals.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- 5-disc design conforms well for irregular surfaces as well as in grates and tracks
- Durable Non-woven material and medium grade abrasive provide uniform cut-and-polish results
- Conformable and flexible disc gets into hard-to-reach areas
- Convenient 3M™ Roloc™ attachment system offers quick and easy disc change-out for multi-step finishing processes
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Beige |
|---|---|
| Equipment - Machines | Die Grinders, Inline Sanders |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.25 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| For Use On | All Metals |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Grade | Medium |
| Substrate | All Metal |
| Application | Finishing |
| Attachment Type | TR+ |
| Product Form | Disc |