
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1-1/4 Inch x 1/4 Inch A MED, Scotch-Brite Cut and Polish Disc D5, 10 per case
- Item Code: 048011-14593
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc D5 is five discs of strong, durable cut and polish web on a 1/4" shank that provides coverage on larger areas, irregular/contoured surfaces, bar grates, louvers, vents, and tracks. The Cut and Polish Disc is engineered to produce satin or high-luster finishes, cleaning, or light deburring on a variety of metals.
Features
Back To Top- Durable Non-woven material and medium grade abrasive provide uniform cut-and-polish results
- Conformable and flexible disc gets into hard-to-reach areas
- 1/4" shaft is suitable for use on power tools, die grinders, or inline sanders
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Die Grinders;Inline Sanders |
|---|---|
| Model Number | C5-ZS |
| Size Description | 3 in x 1 1/4 in |
| Width | 1.25 Inch |
| Width (Metric) | 31.75 mm |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Position | Better |
| Max RPM | 10000 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 3 in |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Substrates | All Metals |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Color | Tan |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size | 0.25 |
| Converted Form | Disc, Regular Attachment |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Grade | MED |
| Primary Application | Metalworking |
| Dimension 2 | 1 1/4 in |
| Product Form | Disc |
| Substrate Category | Metal |