
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x NH HG-DC Scotch-Brite™ High Gloss Disc
- Item Code: 048011-14754
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ High Gloss Disc is a soft, springy, non-woven disc that offers a high degree of conformability for final-step high-gloss finishing. Its pliable, open web material is an ideal medium for use with compounds to help generate a uniform finish.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Soft non-woven material is ideal for applying compounds and polishes to create a high gloss finish
- Spongy, buoyant web offers a high degree of conformability to finish irregular surfaces and access hard-to-reach areas
- Suitable for use with portable tool like a disc sander
- Open web material holds compounding material or polish for uniform distribution
- Suitable for metal, wood finishes, plastic, fiberglass, primer and paints
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Orange |
|---|---|
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Color | Peach |
| Product Key | HG-DC |
| Brand | 3M |
| Number of Plies | -12344.0 |
| Product Number | HG-DC |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Abrasive Material | Talc |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Backing Material | Non-woven |