
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1-1/4 in. x 1/4 in. A-Medium D5 Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-14779
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc D5 is five discs of strong, durable cut and polish web on a 1/4" shank that provides coverage on larger areas, irregular/contoured surfaces, bar grates, louvers, vents, and tracks. The Cut and Polish Disc is engineered to produce satin or high-luster finishes, cleaning, or light deburring on a variety of metals.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- 5-disc design conforms well for irregular surfaces as well as in grates and tracks
- Durable Non-woven material and medium grade abrasive provide uniform cut-and-polish results
- Conformable and flexible disc gets into hard-to-reach areas
- 1/4" shaft is suitable for use on power tools, die grinders, or inline sanders
- Provides high cut-rate and low heat retention, allowing extended contact with the workpiece
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Die Grinders, Inline Sanders |
|---|---|
| Shank Size Decimal | 0.25 in |
| Shank Size Metric | 6.35 mm |
| Color | Tan |
| For Use On | All Metals |
| Form Type | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Backing Material | Non-woven |
| Substrate | All Metal |
| Color Family | Beige |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Product Form | Disc |