
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1 in. x 1/4 in. S-Extra Coarse D2 Scotch-Brite™ Clean and Strip Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-14780
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip Disc D2 aggressively cleans welds and removes paint, rust, and coatings without profiling or gouging the metal beneath. Extra coarse silicon carbide non-woven disc cuts fast, conforms to contours and leaves a fine finish.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Removes paint, rust and coatings quickly without profiling or gouging the metal
- Two discs supply greater rigidity and more usable edge surface than single disc
- Durable non-woven web resists loading and heat so runs longer, delivers consistent results
- Spring-like action produces a smooth, burr-free surface
- Extra coarse grade silicon carbide cuts fast and leaves a finer finish than wire brushes
- Safer than wire brushes which can break and be propelled
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Shank Size Metric | 6.35 mm |
| Substrate | All Metal |
| Application | Surface Preparation |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Black |
| For Use On | All Metals |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Extra Coarse |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Color | Black |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Brand | 3M |
| Shank Size Decimal | 0.25 in |