
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1-3/4 Inch x 1/4 Inch S FIN, Scotch-Brite™ Finishing Flap Brush, 10 per case
- Item Code: 048011-14781
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Finishing Flap Brush is constructed from sections of non-woven material slit lengthwise and bonded to a cylindrical core. Our long-lasting brush provides improved consistency and greater control over a number of critical prep and finishing tasks, to include polishing and aesthetic finishing, such as brushed finishes on copper, brass, stainless steel, aluminum, and other metals.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 8500 |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Grade | FIN |
| Width | 1.75 Inch |
| Attachment Type | Shaft |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Shank Size | 0.25 |
| Width (Metric) | 44.45 mm |
| Brand | 3M |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrates | All Metals |
| Application Category | Blending/Deburring;Cleaning;Finishing/Polishing |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Model Number | CF-FB |
| Size Description | 3 in x 1 3/4 in x 1/4 in |
| Converted Form | Flap Brush |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Position | Better |
| Product Form | Brush |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Substrate Category | Metal |
| Dimension 2 | 1 3/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Gray |