
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 1/8 Inch x 1/8 Inch 8A CRS, Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheel, 100 per case
- Item Code: 048011-15516
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smoothes, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites. There are a variety of densities and grades starting from a very soft 2 density for applications requiring a conformability to a hard, aggressive 8 density for maximum cut and durability.
Tech Specs
Back To Top| Density | 8 |
|---|---|
| Size Description | 1 in x 1/8 in x 1/8 in |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Grade | CRS |
| Color | Tan |
| Diameter | 1 Inch |
| Form Type | Unitized |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width (Metric) | 3.048 mm |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 3.048 |
| Substrates | All Metals |
| Max RPM | 35100 |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrate Category | Metal |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 3 | 1/8 in |
| Product Form | Wheel |
| Width | 0.12 Inch |
| Application Category | Blending/Deburring |
| Dimension 2 | 1/8 in |
| Model Number | XL-UW |
| Position | Better |
| Center Hole Diameter | 0.12 |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 1 | 1 in |