
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 Inch x 2 Inch x 3 Inch 7S XCS, Scotch-Brite Clean and Strip Rim Wheel, 1 per case, Custom
- Item Code: 048011-15700
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip Rim Wheel is a hard, open-web wheel designed for aggressive cleaning applications. The layered unitized construction and hard 7 density, with low conformability, renders this wheel a sharp-cutting abrasive product that can swiftly and effectively remove coatings.
Features
Back To Top- Extra coarse mineral and low conformability provide strong cutting action
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Resists heat buildup and loading on soft coatings, allowing prolonged operation and consistent coating-removal over the life of the product
- Plastic core may be run on feed through equipment, so operators can clean cylindrical parts
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Rim |
|---|---|
| Grade | XCS |
| Model Number | CS-WR |
| Size Description | 10 in x 2 in x 3 in |
| Diameter | 10 Inch |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Color | Black |
| Dimension 1 | 10 in |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Converted Form | Wheel |
| Max RPM | 3600 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Dimension 2 | 2 in |
| Dimension 3 | 3 in |
| Density | 7 |
| Product Form | Wheel |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Diameter (Metric) | 254 mm |
| Mineral Type | Silicon Carbide |