
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. A/O Very Fin.e TR Scotch-Brite™ Roloc™ High Strength Disc, 50/Bag 200 ea/Case
- Item Code: 048011-15907
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Roloc™ High Strength Disc is manufactured with durable, tough, open-web material that delivers professional results for deburring, creating satin finishes, and cleaning. Its conformability allows it to work well on flat or irregular surfaces without damaging or altering the dimensions the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Durable, tough disc deburrs, cleans and provides satin finishes
- Conformable, open-web disc combined with 3M™ Roloc™ backing allows for aggressive cutting
- Open-web construction resists loading and runs cool, allowing for consistent finishes
- Convenient 3M™ Roloc™ attachment system offers quick and easy disc change-out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Product Key | HS-DR |
|---|---|
| Attachment Type | TR |
| Color Family | Red |
| Grade | Very Fine |
| For Use On | All Metals |
| Product Form | Disc |
| Hole Configuration | Plain |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |