
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Extra Duty Hand Pad 6444, 20 pads per box 3 boxes per case
- Item Code: 048011-16553
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Extra Duty Hand Pad 6444 is an intermediate sanding and finishing pad designed for cleaning, finishing and graining on metal, wood, composites, and other surfaces. The non-woven material resists loading and can also be rinsed clean to provide consistent finishing action throughout the life of the pad.
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Length | 9 Inch |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 2 | 9 in |
| Model Number | HP-HP |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Color | Brown |
| Product Form | Hand Pad |
| Converted Form | Hand Pad |
| Grade | FIN |
| Width | 6 Inch |
| Dimension 1 | 6 in |