
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Light Duty Hand Pad 6448, 20 pads per box 3 boxes per case
- Item Code: 048011-16555
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Light Duty Hand Pad 6448 combines durability for long life, flexibility for reaching tight areas, and replaces steel wool for conditioning metal surfaces and paint prep without shredding, rusting, or splintering.
Tech Specs
Back To Top| Model Number | HP-HP |
|---|---|
| Color | Dark Gray |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 2 | 9 in |
| Converted Form | Hand Pad |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Product Form | Hand Pad |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Brand | 3M |
| Grade | ULF |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 9 in |