
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. SC-DR A/O Very Fin.e SPR 014182O TR, 25/Carton 100 ea/Case
- Item Code: 048011-16905
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Surface Conditioning Discs combine durable, non-woven disc with the efficiency of the 3M™ Roloc™ quick-change attachment system for an effective disc that cleans, finishes, blends, and deburrs. The non-woven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and the Roloc™ backing supports the disc for aggressive cutting.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- GREAT FOR LOW-TO-MEDIUM PRESSURE: Built for consistency in blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, refining, and surface preparation, depending on the chosen grade
- CONFORMABLE NONWOVEN WEB: Springy nonwoven fibers resist loading, conform to irregular or contoured surfaces, and minimize undercutting and gouging
- WORKS ON A RANGE OF METALS: This multipurpose option is great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel, and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Convenient 3M™ Roloc™ Attachment System allows for fast disc changes
- CHOOSE YOUR MINERAL: Discs are available either powered by super-sharp silicon carbide (SiC) that excels in low-pressure and fine finishing applications or made from harder and more durable aluminum oxide (A/O)
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Super Fine (SFN), Very Fine (VFN), Medium (MED), and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Product Number | SC-DR |
| Substrate | Aluminum |
| Application | Cleaning, Finishing, Polishing, Radiusing |
| Color | Teal |
| Color Family | Blue |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Attachment Type | TR |
| Backing Material | Non-woven |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |