
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14 Inch x 3 Inch x 8 Inch 8A MED,3M Disc Scotch-Brite EXL Deburring Wheel, 1 per case
- Item Code: 048011-17464
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Deburring Wheel features a hard, dense consistency that quickly deburrs, finishes, and polishes all types of metals, composites, glass and leaves a smooth, clean surface. Its conformable characteristic makes the wheel ideal for deburring stamped or laser cut parts, or for finishing after belt sanding.
Features
Back To Top- Effective for all types of metals, composites, and glass, allowing one wheel to perform more tasks
- Convolute construction keeps the wheel running smooth, producing a consistent, superior finish
- Unique resin system minimizes smearing, reducing time spent cleaning surfaces
- Minimizes heat build up to reduce risk of discoloration and warping on heat-sensitive substrates
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 203.2 |
|---|---|
| Dimension 2 | 3 in |
| Max RPM | 2550 |
| Size Description | 14 in x 3 in x 8 in |
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Form | Wheel |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Color | Gray |
| Dimension 1 | 14 in |
| Width (Metric) | 76.2 mm |
| Grade | MED |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Model Number | XL-WL |
| Position | Good |
| Center Hole Diameter | 8 |
| Density | 8 |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Diameter (Metric) | 355.6 mm |
| Dimension 3 | 8 in |
| Primary Application | Metalworking |
| Brand | 3M |
| Diameter | 14 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 3 Inch |