
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/2 Inch x 3/8 Inch 2S FIN,3M Disc Scotch-Brite EXL Unitized Wheel, 20 per case
- Item Code: 048011-17505
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EXL Unitized Wheels feature a soft, conformable consistency that effectively smoothes, deburrs and finishes the edges of metal alloys, as well as many plastics and composites. There are a variety of densities and grades starting from a very soft 2 density for applications requiring a conformability to a hard, aggressive 8 density for maximum cut and durability.
Features
Back To Top- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Densities and grades ranging from soft and conformable to hard and aggressive offer utility for a wide variety of applications
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat-sensitive materials
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 0.37 |
|---|---|
| Dimension 3 | 3/8 in |
| Max RPM | 10000 |
| Position | Better |
| Primary Application | Metalworking |
| Substrate Category | Metal |
| Color | Gray |
| Density | 2 |
| Diameter | 3 Inch |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Unitized |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 3 in x 1/2 in x 3/8 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Product Form | Wheel |
| Center Hole Diameter (Metric) | 9.398 |
| Dimension 1 | 3 in |
| Grade | FIN |
| Application Category | Blending/Deburring |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Model Number | XL-UW |