
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 30 Feet A MED, Scotch-Brite Cut and Polish Roll, 6 per case
- Item Code: 048011-17900
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Cut and Polish Roll comes with a tough, tight and dense web that allows aggressive blending, cleaning and deburring of metals. Typical applications include metalworking, paint prep, as well as coating and corrosion removal. The web is conformable, flexible and will adapt to unique contours and get into hard-to-reach locations. Tough nylon backing provides durability and long life.
Features
Back To Top- Conformable and flexible for getting into hard-to-reach spots
- Multiple widths fulfill a variety of surface conditioning needs
- Can be cut to any length to fulfill an extensive variety of tasks by hand or fit to machines
- Replaces leather or canvas straps for stropping and other bench applications
- Extremely durable
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring |
|---|---|
| Dimension 2 | 30 ft |
| Model Number | CP-RL |
| Size Description | 1 1/2 in x 30 ft |
| Brand | 3M |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Equipment - Machines | Dual Pad Rubbing Machines;Hand Sanding;Oscillating Machines |
| Product Form | Roll |
| Grade | MED |
| Position | Best |
| Width | 1.5 Inch |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Color | Tan |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Substrate Category | Metal |
| Dimension 1 | 1 1/2 in |
| Converted Form | Roll |
| Length (Metric) | 9.144 m |
| Substrates | All Metals |
| Length | 30 Linear Foot |