
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x NH SiC Extra Coarse CR-DH Scotch-Brite™ Coating Removal Disc, 5/Carton 20 ea/Case
- Item Code: 048011-18424
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Coating Removal Disc features extra coarse (XCS) silicon carbide mineral to effectively remove paint and rust from metal surfaces and welds. Together with the conformable, non-woven material, silicon carbide abrasives remove coatings without gouging, undercutting, or damaging the base material, especially on hard surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 20
Features
Back To Top- Strips coatings and preps surfaces more effectively than wire brushes
- Cleans welding scale, discoloration, and seams
- Non-woven material aggressively removes coating while maintaining the geometry of the workpiece
- Open web material runs cool and resists loading for prolonged operation
- Hook and loop attachment system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Hole Configuration | Plain |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Grade | Extra Coarse |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Black |
| For Use On | All Metals |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Substrate | All Metal |
| Application | Surface Preparation |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Product Number | CR-DH |
| Backing Material | Non-woven |
| Product Form | Disc |