
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH SiC Extra Coarse CR-DH Scotch-Brite™ Coating Removal Disc, 2/Carton 10 ea/Case
- Item Code: 048011-18425
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Coating Removal Disc features extra coarse (XCS) silicon carbide mineral to effectively remove paint and rust from metal surfaces and welds. Together with the conformable, non-woven material, silicon carbide abrasives remove coatings without gouging, undercutting, or damaging the base material, especially on hard surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Strips coatings and preps surfaces more effectively than wire brushes
- Cleans welding scale, discoloration, and seams
- Non-woven material aggressively removes coating while maintaining the geometry of the workpiece
- Open web material runs cool and resists loading for prolonged operation
- Hook and loop attachment system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Grade | Extra Coarse |
|---|---|
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Non-woven |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Product Form | Disc |
| Color | Black |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Color Family | Black |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Application | Surface Preparation |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Number | CR-DH |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 8500 rpm |