
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Heavy Duty Hand Pad 7440B, 40 pads bulk per case
- Item Code: 048011-18451
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Heavy Duty Hand Pad 7440 is our most aggressive and durable hand pad. Its super dense construction makes it an excellent choice for your heaviest cleaning, deburring, and finishing applications.
Tech Specs
Back To Top| Position | Better for Finishing |
|---|---|
| Converted Form | Hand Pad |
| Grade | MED |
| Width | 6 Inch |
| Dimension 1 | 6 in |
| Substrates | All Metals |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Product Form | Hand Pad |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 9 in |
| Model Number | HP-HP |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Color | Tan |
| Substrate Category | Metal |
| Length | 9 Inch |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |