
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Blending Hand Pad 7446B, 40 pads bulk per case
- Item Code: 048011-18453
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Blending Hand Pad 7446 uses an open, aggressive web for effective hand blending, general purpose cleaning, prep work, and finishing. The conformable material adapts to both flat and irregular contours without significantly altering the dimensions of base material. Unlike steel wool, the Blending Hand Pad won€™t shred during use, rust after use, or leave fine metal splinters.
Tech Specs
Back To Top| Position | Best for Finishing;Better for Blending |
|---|---|
| Substrate Category | Composite;Metal;Wood |
| Substrates | Softwood;Solid Surface;Stainless Steel |
| Model Number | HP-HP |
| Color | Gray |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Primary Application | Metalworking |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Product Form | Hand Pad |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Dimension 1 | 6 in |
| Grade | MED |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Length | 9 Inch |
| Series | Scotch-Brite™ |