
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. SiC Extra Coarse TR Scotch-Brite™ Roloc™ Coating Removal Disc, 10/Carton 40 ea/Case
- Item Code: 048011-18470
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Coating Removal Disc features extra coarse silicon carbide abrasive to effectively remove paint and rust from metal surfaces and welds. Together with the conformable, non-woven material, silicon carbide abrasives remove coatings without gouging, undercutting, or damaging the base material, especially on hard surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Strips coatings and preps surfaces more effectively than wire brushes
- Cleans welding scale, discoloration, and seams
- Non-woven material aggressively removes coating without damaging the base material
- Open web material runs cool and resists loading for prolonged operation
- Hook and loop attachment system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Product Number | CR-DR |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Black |
| Product Form | Disc |
| Application | Cleaning |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Brand | 3M |
| Grade | Extra Coarse |
| Attachment Type | TR |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed | 11000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |