
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x NH Medium SE-DH Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 048011-18475
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc combines an aggressive, non-woven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of a hook and loop attachment system. Its heavy-duty non-woven fiber construction conforms well to help preserve edges as well as irregular or contoured surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- HEAVY DUTY APPLICATION: Robust construction to withstand aggressive jobs
- DURABLE: Tough web construction offers a resilient disc edge, reducing tearing
- ACCURACY: Smaller contact area allows for more control and precision
- SECURE DISC REPLACEMENT: Hook and loop attachment system provides secure disc change outs
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Finishing, Deburring, Radiusing
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Non-woven |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Red |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Maximum Speed | 13000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Product Number | SE-DH |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Grade | Medium |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color | Maroon |
| Substrate | Aluminum |