
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1/2 Inch x 3 Inch 8A MED, Scotch-Brite™ EX3 Deburring Wheel, 4 per case
- Item Code: 048011-18832
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EX3 Deburring Wheel is a convolute-constructed, hard, durable deburring wheel suited for applications where edge retention is a must. The wheel performs best when consistently presented with a sharp edge or metal burrs. A unique resin system resists smearing and heat buildup.
Tech Specs
Back To Top| Model Number | X3-WL |
|---|---|
| Dimension 1 | 8 in |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Grade | MED |
| Primary Application | Metalworking |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Density | 8 |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Size Description | 8 in x 1/2 in x 3 in |
| Color | Gray |
| Diameter | 6 Inch |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Position | Better |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Dimension 3 | 3 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Max RPM | 4500 |
| Product Form | Wheel |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |