
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. Coarse SE-DH Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc, 25 ea/Case
- Item Code: 048011-18951
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc combines an aggressive, non-woven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of a hook and loop attachment system. Its heavy-duty non-woven fiber construction conforms well to help preserve edges as well as irregular or contoured surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- HEAVY DUTY APPLICATION: Robust construction to withstand aggressive jobs
- DURABLE: Tough web construction offers a resilient disc edge, reducing tearing
- ACCURACY: Smaller contact area allows for more control and precision
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Grinding, Refining, Deburring
Tech Specs
Back To Top| Color | Brown |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Backing Material | Non-woven |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Substrate | Aluminum |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Color Family | Brown |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Brand | 3M |
| Grade | Coarse |
| Product Number | SE-DH |