
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 12 Inch A CRS, Scotch-Brite™ Surface Conditioning Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-19687
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SC Surface Conditioning Belt is a durable belt engineered to perform detail work such as blending, blending corners, cleaning, contour finishing, deburring, deburring edges, fine finishing, flat finishing, setting the grain, stainless steel finishing, and attaining straightline-brushed finishes on a variety of metals.
Tech Specs
Back To Top| Color | Brown |
|---|---|
| Converted Form | File Belt |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Model Number | SC-BS |
| Product Form | Belt |
| Width | 0.5 Inch |
| Grade | CRS |
| Length (Metric) | 304.8 mm |
| Position | Better |
| Substrate Category | Metal |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Back Color | Brown |
| Front Color | Brown |
| Max RPM | 6500 |
| Size Description | 1/2 in x 12 in |
| Substrates | All Metals |
| Dimension 2 | 12 in |
| Equipment - Machines | Backstand;File Belt Sanders;Inline Sanders |
| Form Type | Scrim |
| Length | 12 Inch |
| Max Speed | 6500 |