
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 12 Inch A VFN, Scotch-Brite™ Surface Conditioning Belt, 20 per case
- Item Code: 048011-19688
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SC Surface Conditioning Belt is a durable belt engineered to perform detail work such as blending, blending corners, cleaning, contour finishing, deburring, deburring edges, fine finishing, flat finishing, setting the grain, stainless steel finishing, and attaining straightline-brushed finishes on a variety of metals.
Tech Specs
Back To Top| Front Color | Blue |
|---|---|
| Dimension 2 | 12 in |
| Length | 12 Inch |
| Form Type | Scrim |
| Max Speed | 6500 |
| Converted Form | File Belt |
| Max RPM | 6500 |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Color | Blue |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Grade | VFN |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Product Form | Belt |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Width | 0.5 Inch |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Back Color | Blue |
| Equipment - Machines | Backstand;File Belt Sanders;Inline Sanders |
| Length (Metric) | 304.8 mm |
| Position | Better |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Substrate Category | Metal |
| Model Number | SC-BS |
| Size Description | 1/2 in x 12 in |