
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. SE-DS A/O Medium TS Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 048011-19702
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc combines a coarse, non-woven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of the 3M™ Roloc™ quick-change attachment system. Heavy-duty non-woven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and Roloc™ backing supports the disc to allow for aggressive cutting.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- HEAVY DUTY APPLICATION: Robust construction to withstand aggressive jobs
- DURABLE: Tough web construction offers a resilient disc edge, reducing tearing
- ACCURACY: Smaller contact area allows for more control and precision
- FAST DISC REPLACEMENT: 3M™ Roloc™ attachment system provides quick and secure disc change out
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Finishing, Deburring, Radiusing
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TS |
|---|---|
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Grade | Medium |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Product Number | SE-DS |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Color | Maroon |
| Color Family | Red |