
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 Inch x 1 Inch x 5 Inch 9S FIN, Scotch-Brite™ EX2 Deburring Wheel, 2 per case
- Item Code: 048011-24069
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ EX2 Deburring Wheel is a convolute-constructed wheel that provides mid-range aggressiveness and hardness for deburring, edge radius, blending, polishing, and finishing. Our deburring wheel performs best when consistently presented with a sharp edge or metal burrs.
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Dimension 1 | 10 in |
| Width | 1 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Model Number | X2-WL |
| Position | Better |
| Primary Application | Metalworking |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127 |
| Size Description | 10 in x 1 in x 5 in |
| Diameter (Metric) | 254 mm |
| Grade | FIN |
| Density | 9 |
| Diameter | 10 Inch |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Product Form | Wheel |
| Color | Gray |
| Substrate Category | Composite;Metal;Other |
| Substrates | All Metals;Glass;Hard Composite;Soft Composite |
| Center Hole Diameter | 5 |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 3 | 5 in |
| Max RPM | 3600 |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Application Category | Blending/Deburring;Finishing/Polishing |
| Width (Metric) | 25.4 mm |