
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. SC-DN A/O Coarse Scotch-Brite™ Surface Conditioning TN Quick Change Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 048011-24244
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Surface Conditioning TN Quick Change Disc combines a durable, nonwoven disc with an efficient TN quick-change attachment for an effective disc that cleans, finishes, blends and deburrs. The nonwoven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and the TN attachment makes for quick and easy disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- GREAT FOR LOW-MEDIUM PRESSURE: Built for consistency in blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, refining and surface preparation
- CONFORMABLE NONWOVEN WEB: Springy nonwoven fibers resist loading and conform to irregular or contoured surfaces
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: TN quick change attachment system allows for fast disc changes
- CHOOSE YOUR MINERAL: Super Fine grade is powered by super-sharp silicon carbide that excels in low-pressure and fine finishing applications, while all other grades feature harder and more durable aluminum oxide
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Super Fine (SFN), Very Fine (VFN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Grade | Coarse |
|---|---|
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Attachment Type | TN |
| Backing Material | Non-woven |
| Brand | 3M |
| Substrate | Aluminum |
| Color Family | Brown |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Product Number | SC-DN |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Refining |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Brown |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc |