
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. SE-DN A/O Coarse Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning TN Quick Change Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 048011-24256
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning TN Quick Change Disc combines a coarse, nonwoven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of a TN quick-change attachment. The heavy-duty nonwoven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and the TN attachment enables quick and easy disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- HEAVY DUTY APPLICATION: Robust construction to withstand aggressive jobs
- DURABLE: Tough web construction offers a resilient disc edge, reducing tearing
- ACCURACY: Smaller contact area allows for more control and precision
- FAST DISC REPLACEMENT: TN Quick Change attachment system provides quick and secure disc change outs
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Grinding, Refining, Deburring
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Brown |
|---|---|
| Product Number | SE-DN |
| Substrate | Aluminum |
| Attachment Type | TN |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Number of Plies | -12345.0 |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Product Form | Disc |
| Color | Brown |
| Grade | Coarse |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Brand | 3M |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |