
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A/O Medium SE-DH Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 048011-24503
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning Disc combines an aggressive, non-woven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of a hook and loop attachment system. Its heavy-duty non-woven fiber construction conforms well to help preserve edges as well as irregular or contoured surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- BUILT FOR HEAVY USE: Extra cut and longer life for blending, deburring, finishing, grinding, radiusing and refining
- BUILT FOR DURABILITY: Delivers a fast, aggressive cut with excellent edge durability
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on carbon steel, and suitable for aluminum and stainless steel
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Hook and loop backing makes for easy disc attachment, removal and re-attachment
- FIND YOUR FINISH: Available in a range of grades to help you achieve the finish you need
- POWERED BY ALUMINUM OXIDE: Take advantage of aluminum oxide with its high cut-rate, hardness and strength
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Fine (FIN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | SE-DH |
| Backing Material | Non-woven |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color | Maroon |
| Color Family | Red |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Substrate | Aluminum |