
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. SE-DN A/O Coarse Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning TN Quick Change Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 048011-25611
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SE Surface Conditioning TN Quick Change Disc combines a coarse, nonwoven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of a TN quick-change attachment. The heavy-duty nonwoven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and the TN attachment enables quick and easy disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- BUILT FOR HEAVY USE: Extra cut and longer life for blending, deburring, finishing, grinding, radiusing and refining
- BUILT FOR DURABILITY: Delivers a fast, aggressive cut with excellent edge durability
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on carbon steel, and suitable for aluminum and stainless steel
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: TN quick change attachment system allows for fast disc changes
- FIND YOUR FINISH: Available in a range of grades to help you achieve the finish you need
- POWERED BY ALUMINUM OXIDE: Take advantage of aluminum oxide with its high cut-rate, hardness and strength
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Fine (FIN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | SE-DN |
| Substrate | Aluminum |
| Attachment Type | TN |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Color | Brown |
| Color Family | Brown |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 9500 rpm |