
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1/2 Inch x 1 Inch 80 Grade With Adapter, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, 5 per case
- Item Code: 048011-27606
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush, using our proprietary ceramic abrasive grain blended with aluminum oxide and molded, flexible bristles, provides more surface contact than wire brushes and maintains abrasive property throughout the life of the brush. Our brush removes paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants.
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Bristle Brush |
|---|---|
| Dimension 1 | 6 in |
| Grade | 80 |
| Substrates | All Metals |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Position | Best |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Cleaning;Dimensioning/Descaling;Finishing/Polishing |
| Equipment - Machines | Backstand |
| Mineral Type | Ceramic |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Health and Safety | Eye Protection;Hand Protection;Hearing Protection;Respiratory Protection |
| Model Number | BB-ZB |
| Product Form | Brush |
| Width | 0.5 Inch |
| Diameter | 6 Inch |
| Max RPM | 6000 |
| Substrate Category | Metal |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Size Description | 6 in x 1/2 in x 1 in |
| Color | Yellow |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Dimension 3 | 1 in |
| Form Type | Radial Bristle |