
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x NH Medium SC-DH Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-27672
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc comes in a wide variety of grades and sizes and is an ideal first-step for cleaning, blending, deburring, and finishing. Durable, non-woven fiber construction conforms well on irregular or contoured surfaces without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- FAST, CONSISTENT SURFACE PREP – Aluminum oxide mineral produces a high cut-rate in cleaning, finishing, blending, and light deburring
- MULTIPLE APPLICATIONS – Great for cleaning, finishing, blending, light deburring, rust removal and weld cleaning
- REDUCED LOADING – Open web material runs cool and reduces loading for prolonged operation
- HIGHLY CONFORMABLE – Nonwoven abrasive web conditions surface without gouging or damaging the base material
- EASY TOOL ATTACHMENT – Hook-and-loop attachment system enables fast disc change-outs for multi-step processes
- MULTI-TOOL VERSATILITY – Use with right angle and random orbital tools
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Red |
|---|---|
| Product Number | SC-DH |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Maximum Speed | 13000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Brand | 3M |
| Grade | Medium |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Backing Material | Non-woven |
| Color | Maroon |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Form | Disc |