
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x NH Coarse SC-DH Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 048011-27677
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc comes in a wide variety of grades and sizes and is an ideal first-step for cleaning, blending, deburring, and finishing. Durable, non-woven fiber construction conforms well on irregular or contoured surfaces without undercutting or damaging the base material.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- GREAT FOR LOW-MEDIUM PRESSURE: Built for consistency in blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, refining and surface preparation
- CONFORMABLE NONWOVEN WEB: Springy nonwoven fibers resist loading and conform to irregular or contoured surfaces
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Hook and loop backing makes for easy disc attachment, removal and re-attachment
- CHOOSE YOUR MINERAL: Super Fine grade is powered by super-sharp silicon carbide that excels in low-pressure and fine finishing applications, while all other grades feature harder and more durable aluminum oxide
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Super Fine (SFN), Very Fine (VFN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Refining |
| Color Family | Brown |
| Substrate | Aluminum |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Color | Brown |
| Grade | Coarse |
| Backing Material | Non-woven |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | SC-DH |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Product Form | Disc |