
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 Inch x 1 Inch x 1/2 Inch 5A FIN, Scotch-Brite™ Cut and Polish Unitized Block, 10 per case
- Item Code: 048011-27921
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Heavy duty for aggressive blending and finishing. Cut-to-size block in a layered unitized construction.
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Unitized Block |
|---|---|
| Product Form | Unitized Block |
| Size Description | 5 in x 1 in x 1/2 in |
| Thickness | 0.5 Inch |
| Thickness (Metric) | 12.7 mm |
| Width (Metric) | 127 mm |
| Color | Tan |
| Form Type | Unitized |
| Length | 1 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Dimension 3 | 1/2 in |
| Length (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 5 in |
| Dimension 2 | 1 in |
| Grade | FIN |
| Width | 5 Inch |
| Density | 5 |
| Series | Scotch-Brite⢠|