
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH A/O Very Fin.e LC-DC Scotch-Brite™ Light Deburring Disc, 200ea/Case
- Item Code: 048011-28078
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Light Deburring Disc is a very fine grade disc ideal for lightweight deburring and finishing on all types of metal. Moderately conformable, the dense web construction offers increased wear resistance and extended use for applications that require a less aggressive cut, such as cleaning and surface finishing.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Very fine grade durable disc is ideal for lightweight deburring, cleaning and finishing
- Open-web construction resists loading and runs cool, producing consistent finishes
- Non-woven sheet conditions surfaces without affecting the geometry of the workpiece
- Load resistant open web construction and excellent durability provide extended use
- Discs can be used individually or stacked on a straight shaft tool or bench motor for a broader cleaning edge
- Excellent on bench motors and straight shaft tools
Tech Specs
Back To Top| Product Number | LD-DC |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Non-woven |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Color Family | Red |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Very Fine |
| Maximum Speed | 8500 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |